Dieta BARF - podstawy
Kiedy adoptowałeś psa lub kota, z pewnością zależy Ci, by się odpowiednio się odżywiał i szukasz jedzenia bogatego w pełnowartościowe składniki. Dieta BARF to doskonałe rozwiązanie, które wymaga przygotowania oraz cierpliwości — warto wprowadzać ją stopniowo, metodą prób i błędów, aż do skomponowania takich posiłków, które przypadną do gustu Twojemu pupilowi. Od czego zacząć?
Na początek dobrze jest zabrać podopiecznego na badania okresowe, podczas których weterynarz oceni jego stan zdrowia oraz gotowość do przejścia na dietę BARF. Poza tym określi zapotrzebowanie zwierzęcia na określone składniki odżywcze, co pomoże Ci skomponować zbilansowane posiłki dopasowane do jego potrzeb.
Odpowiednia porcja to podstawa
By określić dzienną dawkę jedzenia dla pupila, trzeba wziąć pod uwagę takie jego cechy jak:
- waga — jedno danie powinno stanowić 2-4% spodziewanej wagi po osiągnięciu dorosłości przez psa i kota,
- wiek, - poziom aktywności
- rasa.
Wprowadzaj zmiany stopniowo
Na dietę BARF składają się surowe mięso, kości, podroby oraz suplementy. Jeśli dopiero włączasz ją do jadłospisu naszego zwierzęcia, warto zacząć od niewielkiej porcji chudego mięsa, na przykład wołowiny czy indyka. Najlepiej jest podać różne gatunki i zmieniać je co kilka dni — dzięki temu sprawisz, że Twój pies lub kot będzie odżywiał się w sposób urozmaicony. Jeśli nie masz ku temu przeciwwskazań od weterynarza, kolejnym krokiem będzie dołączenie do diety kości. Dobrym rozwiązaniem są szyje kacze, skrzydła kurze i kacze, tuszki królicze czy żeberka. Zamiast nich możesz użyć skorupek jaj czy wapnia z alg, itp.
Na następnym etapie dodaj czworonogowi podroby – tu również wprowadzamy kolejno i zmieniamy co kilka dni. Bardzo częstym wyborem wśród właścicieli czworonogów są nerki, wątroba, płuca oraz śledziona.
Ostatnim elementem jaki wprowadzamy do diety BARF, są suplementy. Serwujemy je pojedynczo — nigdy nie podawaj wszystkich naraz! Do podstawowych dodatków zalicza się:
- sproszkowane algi,
-drożdże browarnicze,
-źródło kwasów nienasyconych omega 3
-żółtka jaj
Jeśli chcesz zmienić sposób odżywiania swojego pupila na BARF, bądź cierpliwy i ostrożny