Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Dieta Barf w alergiach

Nietolerancje pokarmowe i uczulenia są częstym problemem zwierząt domowych. Nadwrażliwość może być powodowana przez szereg różnych czynników, takich jak zbyt duża ilość danej substancji w diecie czy problemy
z układem pokarmowym. Alergia może z kolei być związana z układem immunologicznym i dawać o sobie znać również zewnętrznie, jak na przykład przez świąd czy pieczenie skóry. Jeżeli chcesz pomóc zbilansować posiłki Twojego zwierzęcia z wykluczeniem szkodliwych dla niego składników, w tym artykule podpowiemy Ci, jak
to zrobić, wykorzystując dietę BARF!

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Obie te dolegliwości mają z pozoru wspólne źródło, choć ich objawy czasami znacznie różnią się od siebie. Mają także zupełnie inny mechanizm powstawania oraz są powodowane przez różne klasy przeciwciał. Najczęstszym powodem alergii są białka roślinne lub zwierzęce. Samodzielne stawianie diagnozy nie jest dobrym rozwiązaniem – aby znaleźć źródło problemu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci on stosowne badania, które mogą pomóc w odnalezieniu szkodliwego składnika. Choć nie powstały jak dotąd jednoznaczne i miarodajne testy na przeciwciała, jednak stanowią one dużą pomoc dla specjalistów. Weterynarz także pomoże zaplanować właściwe wdrożenie diety eliminacyjnej – na tym etapie można wykorzystać BARF.

Jak stosowana jest dieta BARF u kotów i psów z alergiami pokarmowymi?

Oferta karm komercyjnych pod względem składu nie jest aż tak szeroka, jak się z pozoru wydaje. Wielu producentów opiera swoje receptury na bardzo podobnych składnikach, w których często powtarzają się te same białka roślinne i zwierzęce. Niewiele z kolei jest produktów, które opierają się wyłącznie na jednym składniku, co utrudnia przeprowadzenie diety eliminacyjnej u zwierzęcia z alergią. Tutaj z pomocą przychodzi BARF. Do głównych zalet karmienia wyłącznie surowym, nieprzetworzonym mięsem w tym przypadku należy duża swoboda właściciela w komponowaniu posiłków swojego pupila. Niezależnie od tego, czy samodzielnie dobierasz produkty w sklepach mięsnych, czy zamawiasz gotowe opakowania w sieci, masz pewność, że otrzymujesz artykuł oparty wyłącznie na jednym rodzaju mięsa. Dieta BARF jak żadna inna umożliwia proste wyeliminowanie konkretnych grup białek z posiłków zwierzaka, przy jednoczesnym zachowaniu właściwego bilansu mikro- i makroelementów.

Dieta BARF u psa lub kota z alergią – jak wygląda?

W tym wypadku jest to dość prosty proces, jednak wymaga od właściciela zwierzęcia zachowania konsekwencji
i uważnego komponowania posiłków. Na pierwszym etapie należy oprzeć dietę BARF pupila z alergią o nowe, niepodawane mu dotychczas białko zwierzęce – obejmuje to zarówno mięso, jak i kości czy podroby. Należy wyeliminować także dodatki, takie jak smaczki i inne przekąski. Jeśli nie wystąpią żadne problemy ani objawy, taki tryb żywienia utrzymujemy przez 6 do 12 tygodni, a następnie na tej samej zasadzie wprowadzamy inny, nowy rodzaj białka zwierzęcego. Po tym okresie dokładamy produkty, które podawaliśmy już pupilowi wcześniej, zachowując ograniczenie do jednego typu mięsa, obserwując reakcje i objawy. W ten sposób odnalezienie i wyeliminowanie na stałe szkodliwego, uczulającego składnika będzie proste.