Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Elementy diety psa - białko

Każdy właściciel zwierzaka zdaje sobie sprawę z tego, że należy mu zapewnić dostęp do zbilansowanych (pod względem składników) posiłków. Jednym z elementów, który powinien znajdować się w diecie psa, jest białko. Jaka jest jego rola ? Gdzie je znajdziemy? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Rola białka w diecie

Białko jest jednym z tych składników diety, którego nie zastąpimy niczym innym. Jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w organizmie. Dostarcza ono niezbędnych aminokwasów, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aminokwasy te są niezbędne do budowy i naprawy komórek oraz produkcji enzymów i hormonów. Białko jest ważnym składnikiem regulującym wchłanianie wapnia, a także regulującym równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Źródła białka w diecie psa

Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na białko, należy wziąć pod uwagę, aby było to białko pełnowartościowe czyli białko pochodzenia zwierzęcego. Zatem źródłem białka zwierzęcego w diecie psów jest głównie mięso wraz z tkanką łączna i tłuszczową.

W jakim mięsie znajdziemy najwięcej białka?

Poniżej prezentujemy zwartość białka wybranych rodzajów mięs w 100g :

Udziec cielęcy – 19,9 g

Cielęcina (wątroba)-19,2g

Wieprzowina (schab surowy z kością) – 21 g

Wieprzowina ( szynka surowa ) - 18 g

Wieprzowina (wątroba) – 22g

Wołowina (wątroba) - 20g

Wołowina ( polędwica ) - 20,1g

Wołowina ( rostbef ) - 21,5g

Mięso z piersi indyka bez skóry – 19,2g

Mięso z piersi kurczaka bez skóry – 21,5g

Mięso z udźca indyka bez skóry – 19,4g

Tuszka z królika – 21g

Sarnina – 23g

Jeleń (łopatka) – 26,6g

Perliczka (udo)- 25,4g

Konina - 22g


Ile białka na jeden dzień?

Zapotrzebowanie na białko w diecie psa można wyrazić w procentach lub gramach na kilogram masy ciała. Zaleca się, aby dorosłe psy otrzymywały około 3-5 g białka na kg/masy ciała, natomiast szczenięta - nawet do 9 g na kg/mc. W praktyce oznacza to, że dorosły pies o masie 10 kg powinien otrzymać około 30-50 g białka dziennie.

Ilość białka a rasa psa - czy to ma znaczenie?

Rasa psa ma wpływ na zapotrzebowanie na białko. Psy większe i bardziej aktywne potrzebują więcej białka niż psy mniejsze i mniej aktywne. Również psy pracujące, takie jak psy myśliwskie czy stróżujące, mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Trzeba więc dostosować ilość białka w diecie, uwzględniając rasę, wielkość oraz poziom codziennej aktywności psa. Warto również zaznaczyć, że niektóre rasy psów mają specyficzne potrzeby.

Ilość białka w diecie a wiek psa - czy to ma znaczenie?

Wiek psa, podobnie jak jego rasa, może wpływać na jego zapotrzebowanie na białko. Szczenięta potrzebują więcej białka niż dorosłe psy, ponieważ są w fazie intensywnego wzrostu i rozwijają swoje mięśnie, kości oraz układ odpornościowy. Dokładną ilość białka podawanego psu dobrze jest skonsultować z weterynarzem.

Specjalne wymagania białkowe

Pamiętajmy, że psy z problemami zdrowotnymi bądź też z określonymi potrzebami żywieniowymi często będą miały inne zapotrzebowanie na białko w diecie.

Psy sportowe potrzebują więcej białka, ze względu na zwiększony wydatek energetyczny oraz w celu regeneracji mięśni.

Z kolei dieta dla zwierząt z chorobami nerek, powinna zawierać ograniczoną zawartość białka, ponieważ jego nadmiar może powodować pogłębianie się choroby.

Alergia u psa również będzie wymagała specjalnego podejścia, w którym źródło białka powinno być tak dobrane, aby uniknąć reakcji alergicznych.


Odpowiedni dobór rodzaju oraz ilości białka w codziennym jadłospisie zwierzaka pozwoli zaspokoić wszystkie niezbędne potrzeby białkowe swojego pupila w zależności od stanu zdrowia,wieku, rasy i aktywności. Z kolei prawidłowo zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu zdrowia każdego psa. A w przypadku wątpliwości - zawsze skonsultujcie swoje obawy z weterynarzem.