Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Kości w diecie BARF - jakie wybrać?

Kości dla psa w diecie BARF – jakie wybrać?

 

Wszystkie czworonogi mają swoje ulubione zajęcia. W przypadku psów jest to zabawa z piłką, spacery i... ogryzanie gnatów. Dzięki temu szczekający pupile radzą sobie z nudą, tęsknotą za właścicielem i naturalną potrzebą gryzienia. Do wszystkich tych czynności skłania również smak i zapach mięsa na odpowiednio dużej kości.

W diecie BARF kości stanowią od 10 % do 15 % wartości diety. To doskonałe źródło wapnia, fosforu, mikroelementów. Dodatkowo szpik kostny jest źródłem witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych nienasyconych . Poprzez gryzienie, żucie i szarpanie kości, zwierzęta ćwiczą i wzmacniają szczęki, a jednocześnie oczyszczają zęby z płytki i kamienia.

Jakie z nich wybrać, by nie zaszkodzić swojemu pupilowi? Czytaj dalej, a dowiesz się, co zrobić, aby zapewnić swojemu psu pieskie życie!

 

Czy szczeniaki powinny jeść kości?

 

Tak. Pamiętaj jednak, że szczeniaki mają delikatne zęby i układy trawienne, dlatego najlepiej zacząć od delikatnych chrząstek oraz elementów zawierających kość, czyli np. szyje kacze, skrzydełka, korpusy. Najważniejsze aby zawierały one w sobie sporo mięsa.

 

Jakie kości dla psa będą najlepsze?

 

Zalecane są kości mięsne i o odpowiedniej wielkości. Dzięki temu Twój pupil będzie mógł się bezpiecznie delektować przekąską przez dłuższy czas. Pamiętaj, że absolutnie nie podajemy pupilowi gołych kości, które są pozbawione mięsa. Upewnij się również, czy kości są dopasowane do możliwości zwierzęcia. Czyli, że całość nie jest zbyt mała, by przez przypadek pies nie połknął wszystkiego na raz i ryzykował zadławieniem. Nie należy podawać również kości nośnych i wielkich np. duże gnaty wołowe, nogi, obręcz barkowa.

Ważne jest to, aby nie zostawiać psa samego z kością. Dla bezpieczeństwa, niech gryzienie kości odbywa się to pod naszą kontrolą.

 

Kości dla psa — surowe czy gotowane?

 

Nie podajemy kości poddanych obróbce termicznej !

Obróbka termiczna sprawia, że gnaty stają się twarde, łamliwe i ciężkostrawne. Kości po ugotowaniu są też bardzo kruche i ostre. Takie kości są zagrożeniem dla przewodu pokarmowego.

Co więcej, przez gotowanie tracą one również wartości odżywcze — tak potrzebne do prawidłowego rozwoju. Najlepsze są surowe kości, na których jeszcze znajdują się kawałki mięsa.

 

Pamiętaj!

 

Jeśli z pewnych przyczyn nie możesz podać psu kości, uzupełnij jego dietę o skorupki jaj lub węglan wapnia .

 

 

Nie wszystkie kości nadają się do podania dla naszego pupila. Wybierając surowe kości z kawałkami mięsa, zwróć uwagę, z jakiego zwierzęcia hodowlanego pochodzą.

Rozpatrz podane niżej warianty.

 

 

Cielęce

 

To najlepszy wybór, ponieważ łatwo je pogryźć i mają wiele wartościowych składników odżywczych. Ponadto, dzięki swojej elastyczności i miękkości nie ma ryzyka, że szczeniak uszkodzi sobie nimi przewód pokarmowy. Ponadto gryzienie twardszych elementów wzmocni szczęki Twojego pupila.

 

Wołowe

 

One nie są dobrym wyborem. Są duże, więc ich gryzienie może doprowadzić do uszkodzenia zębów, doprowadzić do zadławienia i uszkodzenia psiego przewodu pokarmowego. Każdy szczekający czworonóg — mały czy duży — lubi ogryzać duże gnaty, choć w tym przypadku niekoniecznie nadają się do jedzenia.

 

Drobiowe

 

Kości kurczaka lub indyka również są bezpieczne. Zalecane są mniejsze chrząstki np. skrzydełka, szyje kacze.

 

 

Wieprzowe

 

To nieco kontrowersyjne, ponieważ wbrew pozorom one również nie są bezpieczne. W kościach wieprzowych może znajdować się wirus wścieklizny rzekomej – niebezpiecznej dla psów choroby.

 

Jakie kości ostatecznie wybrać?

 

Takie, które są surowe, otoczone mięsem i dostosowane do rozmiaru czworonoga. Nie zapomnij jednak, że kości są jedynie częścią, a nie podstawą diety. Prawidłowe żywienie psa ma obejmować przede wszystkim surowe mięso — zwłaszcza w zyskującej popularności diecie BARF. W każdym przypadku pamiętaj o zachowaniu ostrożności — w razie wątpliwości sięgnij porady weterynarza. Niezbędne, dobre jakościowo zaopatrzenie znajdziesz w sklepie Barfiaki – nie tylko dla szczekających, ale również miauczących towarzyszy w każdym wieku.

 

   SZYJE Z GĘSI                                                                ŻEBERKA Z KOZY

 

 

    ŻEBERKA Z BARANA                                                  SZYJE Z KACZKI

 

  KOŚCI BARANIE MIĘSNE                                             SZYJE Z INDYKA

 

  TUSZKA KRÓLIKA                                                      KOŚCI CIELĘCE MIĘSNE