Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Co to jest BARF?

W dzisiejszych czasach właściciele czworonogów coraz częściej sięgają po naturalne karmy, które nie zawierają dodatków w postaci konserwantów, barwników czy wzmacniaczy smaku. Jeśli masz pod opieką psa lub kota i ciekawi Cię, jak możesz żywić swojego pupila w zdrowy sposób, zapoznaj się z dietą barf. Jej pełna, angielska nazwa brzmi „Biologically Appropriate Raw Food" lub „Bones and Raw Food". Po polsku można ją określić jako "Biologicznie odpowiednie, surowe jedzenie".

Model żywienia barf został opracowany przez lekarza weterynarii Iana Billinghursta. Opiera się na założeniu, że wymagania pokarmowe naszych zwierząt domowych nie różnią się od tych, jakie mieli ich dzicy przodkowie; jest mocno zainspirowany sposobem, w jaki żywią się wilki i psy na wolności. Metoda ta ma zastosowanie nie tylko w warunkach domowych, ale też ogrodach zoologicznych, gdzie służy do karmienia gatunków zagrożonych wyginięciem.

Co składa się na dietę barf?

Opiera się ona w całości na surowych produktach spożywczych takich jak:

  • mięso,
  • kości,
  • podroby,
  • warzywa i owoce,
  • jaja.

Powyższe wyroby należy jednak uzupełniać suplementami w postaci ziół, olejów rybnych, alg morskich, drożdży piwnych czy małż nowozelandzkich. Suplementy mają na celu uzupełnić niedobory składników odżywczych.

Bardzo ważnym elementem w żywieniu barf jest zachowanie odpowiednich proporcji. Powinny one być jak najbardziej zbliżone do tych obecnych w diecie dzikich psów i wilków. Wtedy możemy mieć pewność, że dieta przysłuży się najlepiej naszym czworonogom.

Dlaczego warto zdecydować się na dietę opartą na surowych produktach?

Żywienie pupila z pomocą diety barf dostarczy mu wielu naturalnych substancji odżywczych o wysokim poziomie biodostępności, do których przystosowany jest organizm zwierzęcia. Surowe posiłki są wolne od włókna pokarmowego i składników antyżywieniowych takich jak związki fitynowe. Badania naukowe wskazują, że żywienie podopiecznych w ten sposób wpływa korzystnie na ich układ odpornościowy i sprawia, że rzadziej chorują. Barf to bardzo wartościowa, zróżnicowana dieta zgodna z holistyczną koncepcją żywienia. Według niej zróżnicowanie pokarmowe i wysoka jakość jedzenia są ważniejsze niż dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych mikro -i makroelementów. Z tego powodu lepiej jest karmić swoje psy i koty nieprzetworzonym, naturalnym pożywieniem, niż serwować im wyizolowane aminokwasy, kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy w postaci granulek przemysłowej karmy.

Gdzie znaleźć surowe produkty dla pupila?

Jeśli chcesz żywić swojego czworonoga barfem, z pomocą zdrowych, nieprzetworzonych pokarmów, ale nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z nami.

W asortymencie sklepu Barfiaki znajdują się surowe porcje wysokiej jakości koniny, baraniny, gęsiny, cielęciny i wielu innych. Oferujemy też gotowe miksy złożone z mięsa różnych rodzajów, dostosowane do potrzeb czworonogów. Dzięki nim nie musisz samodzielnie decydować o wielkości porcji oraz dobierać składników tak, by jak najlepiej służyły Twojemu czworonogowi.

Jak ułożyć dietę barf?

Jeśli chcemy zająć się ułożeniem planu żywieniowego opartego na barfie, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić dzienną dawkę jedzenia. W tym celu powinniśmy wziąć pod uwagę takie cechy pupila jak:

  • waga,
  • wiek,
  • poziom aktywności,
  • rasa.

Dzienna porcja pożywienia musi być dobrana tak, by zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia. Jedno danie powinno stanowić 2 – 4% spodziewanej wagi po osiągnięciu dorosłości przez psa lub kota.

Przy wprowadzaniu diety barf należy pamiętać o okresie bilansowania, który przeważnie trwa tydzień lub dwa tygodnie. W tym czasie dostarczamy pupilowi składników spożywczych w określonych proporcjach.