Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Podroby - niezwykle ważny składnik diety BARF.

Wyróżnia je niska cena, szeroka dostępność na rynku oraz duża rozmaitość - wyroby odzwierzęce sprzedawane między innymi w sklepie internetowym Barfiaki, to elementy, które warto wprowadzić do diety swojego pupila ze względu na kilka ważnych powodów. Dowiedz się o nich, zapoznając się z poniższym wpisem, w którym przedstawiamy najważniejsze właściwości podrobów oraz ich funkcję w modelu żywieniowym BARF. Podpowiemy, jakie podroby dla psa i kota są najlepsze, a których należy zdecydowanie unikać ze względu na ryzyko niebezpieczeństwa.

Podroby, czyli cenne źródło wartości odżywczych dla zwierząt domowych

Nie od dziś wiadomo, że podroby to idealne źródło białka w diecie zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. Poza tym zawierają one dużo kwasów tłuszczowych nienasyconych, witamin oraz aminokwasów wartościowych w modelu żywienia BARF. Dlaczego? Otóż witaminy są kluczowe w uzupełnieniu mięsnej diety BARF kota lub psa, ponieważ pozwalają zachować równowagę makro- i mikroskładników oraz dostarczyć pupilowi niezbędnych dla rozwoju i zdrowia wartości odżywczych.

Jakie składniki zawierają zatem podroby? Przede wszystkim duże ilości fosforu, czyli pierwiastka uczestniczącego w produkcji energii w organizmie oraz stanowiącego budulec kości, mięśni czy nerwów. Niestety ze względu na jego wysoki stosunek do wapnia, należy odpowiednio kontrolować ilość przyjmowanego pokarmu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pies lub kot będą narażone na jego nadmierną podaż w diecie. Aby zachować taką równowagę, warto wprowadzić mniej więcej 15 – 20% podrobów w mięsnym modelu żywienia BARF dla zwierzęcia.

Na co warto kłaść nacisk we wprowadzaniu podrobów do diety BARF dla kota lub psa?

Różnorodność, różnorodność i jeszcze raz różnorodność! Jej zachowanie jest niezwykle istotne nie tylko w naszej diecie, ale przede wszystkim żywieniu pupili domowych takich jak koty czy psy. W związku z tym im więcej rożnych rodzajów podrobów w żywieniu zwierzęcia, tym lepiej dla jego zdrowia. Wszystko ze względu na zawartość rozmaitych składników odżywczych znajdujących się w różnych rodzajach wyrobów mięsnych. Inne witaminy znajdziesz bowiem w sercach, inne w wątróbce czy nerkach. Różnica leży również w proporcji aminokwasów, jak i mikro- czy makroelementów, dlatego też w modelu żywieniowym BARF warto kłaść szczególny nacisk na podawanie różnych podrobów psom lub kotom. Jakich? O tym przekonasz się, zapoznając się z poniższymi wskazówkami!

Rodzaje podrobów zalecanych dla psów i kotów w diecie BARF

Tak, jak już wspominaliśmy, podroby dla kota i psa podawane w diecie BARF powinny być różnorodne. Nie bój się więc wprowadzać nawet kilku rodzajów takich mięsnych wyrobów podczas karmienia swojego ukochanego czworonoga. Jeżeli jednak nie wiesz, spośród jakich możesz wybierać, poniżej przedstawiamy Ci te zasługujące na szczególną uwagę!

  • Serca - zawierają dużo tauryny, cynku, żelaza oraz miedzi, ze względu na fakt, że jest to mięso zbudowane z tkanki mięśniowej, podobnie jak większość składników na diecie BARF, można podawać je częściej, niż inne podroby, jednak nie powinno przesadzać się z nimi w diecie pupila.
  • Nerki – mimo, że wiąże się z nimi negatywne przekonanie o gromadzeniu toksyn z organizmu, nie warto rezygnować z nich w żywieniu czworonoga. Wbrew często spotykanej opinii nerki nie kumulują w sobie szkodliwych składników, a wręcz przeciwnie, zawierają bardzo dużo wartościowych witamin;
  • Wątroby - podobnie jak nerki są owiane złą sławą, ale ich rola w diecie BARF jest naprawdę nieoceniona. Wątroba zawiera witaminy z grupy A, K, E oraz B, a także żelaza i selenu. Ze względu na wysoką zawartość witaminy A, wymaga rozsądnego stosowania, ponieważ może dojść do ich przedawkowania. Aby podaż wątroby w diecie kota lub psa była bezpieczna, nie powinna przekraczać 5% modelu żywienia BARF.

Wiesz już jakie podroby dla psa i kota są najlepsze dla Twojego pupila, ale czy istnieją takie, których podaż należy całkowicie wyeliminować z żywienia czworonoga? Do takich wyrobów mięsnych należą podroby wieprzowe czy dziczyzna, które mogą być nosicielami wirusa śmiertelnie niebezpiecznego dla zwierząt domowych. Niestety w przeciwieństwie do ludzi, koty i psy nie mają zdolności jego trawienia, dlatego najlepiej całkowicie wystrzegać się takich składników w karmieniu pupili.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że do miski Twojego pupila trafiają wyłącznie pełnowartościowe produkty z pewnych źródeł, zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu internetowego Barfiaki! W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór podrobów z różnych zwierząt rzeźnych produkowanych zgodnie z najwyższymi standardami higieny, zasadami HACCP oraz Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Z pewnością znajdziesz tutaj wiele produktów idealnie spełniających potrzeby Twojego ukochanego czworonoga!