Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Suplementacja dla zwierząt na diecie BARF - co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz karmić swojego pupila surowym mięsem i kośćmi, musisz pamiętać, że w tych produktach nie ma wszystkich witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju. Żeby dieta BARF była zbilansowana, niezbędna jest odpowiednia suplementacja — należy ją dobierać zarówno na podstawie obserwacji funkcjonowania zwierzęcia, jak i regularnych badań krwi oraz moczu.

Pamiętaj, że dostępne w naszym sklepie produkty nie zawierają suplementacji – musisz ją dobrać we własnym zakresie.

 

Jakie dodatki do surowego mięsa, kości i podrobów?

Suplementacja w diecie BARF dzieli się na obowiązkową oraz dodatkową. Pierwsza z nich to stałe uzupełnienie posiłków, które każdy właściciel powinien uwzględniać w diecie swojego podopiecznego. Druga zależy od potrzeb pupila i może być ustalona po uprzedniej konsultacji z weterynarzem.

Na podstawowe suplementy składają się:

  • algi morskie – stanowią najbogatsze źródło witamin oraz minerałów, a także kwasów omega-3 i aminokwasów. W diecie Barf są najbogatszym źródłem jodu. Pamiętajmy jednak, aby kupować zawsze 100% mączkę z alg, która nie zawiera dodatków.
  • drożdże browarniane – zawierają bardzo dużo  witamin z grupy B, które biorą duży udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Ponad to zawarte w nich beta-glukany zwiększają odporność.
  • olej z łososia — ma bardzo dużą ilość kwasów omega 3 EPA i DHA.
  • tran, czyl olej z dorsza - to bogate źródło witaminy D, kwasów omega-3 oraz witaminy A i E.
  • żółtka jaj – bogate źródło witamin:A, D, E, K luteiny oraz kwasów tłuszczowych.

Przykładem suplementacji dodatkowej są:

  • krew suszona - najlepsze i najbogatsze źródło żelaza.
  • zioła — najczęstszymi dodatkami do diety BARF są czystek, dzika róża, żurawina czy ostropest. Owoce dzikiej róży zawierają dużo witaminy C, ponadto wspomagają wchłanianie żelaza. Czystek silnie wzmacnia układ immunologiczny oraz posiada silne właściwości przeciwpasożytnicze. Żurawina korzystnie wpływa na nerki, natomiast ostropest świetnie sprawdzi się w wspomaganiu pracy wątroby.
  • mączka ze skorupek jaj — doskonałe źródło wapnia, dzięki czemu dobrze równoważy wysoki poziom fosforu pochodzącego z mięsa. 
  • czarci pazur - ma dobre działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

W jaki sposób je podawać?


Ważne, żeby w diecie BARF stosować suplementację regularnie, w sposób ciągły. Dodatki mogą mieć postać specjalnych suplocuksów bądź suplozupy lub też możemy je po prostu dokładać do surowego pokarmu.