Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Tłuszcze w diecie BARF

 

W żywieniu każdego psa kluczową rolę odgrywają przede wszystkim składniki odżywcze. Zrozumienie roli i znaczenia tłuszczu w diecie naszych czworonożnych przyjaciół jest niezwykle istotne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Tym bardziej istotne staje się to w kontekście BARF, diety, która bazuje na surowych, naturalnych składnikach i wymaga precyzyjnego bilansowania wszystkich elementów pokarmowych, które dostarczane są zwierzętom. Ich właściwa ilość w codziennym menu psa nie tylko wspiera jego energię i witalność, ale także przyczynia się do lepszego wchłaniania witamin, co ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie i kondycję.

 

Tłuszcze w diecie psa możemy podzielić na:

 

  1. Kwasy tłuszczowe nasycone ( np. łój wołowy, smalec wieprzowy )

  2. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone OMEGA-3 i OMEGA-6 (np. łosoś )

 

Znaczenie tłuszczu w diecie psa

 

Pełnią one wiele istotnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim są bogatym źródłem energii– 1 gram tłuszczu dostarcza aż 9 kcal, co jest znacznie wyższą wartością w porównaniu do białek czy węglowodanów. Ponadto są one nośnikami ważnych witamin, takich jak witamina A, D, E i K, które są rozpuszczalne w tłuszczach i bez jego obecności nie mogłyby być efektywnie przyswajane przez organizm psa.

 

Najważniejszymi grupami kwasów tłuszczowych są kwasy Omega-3 i Omega-6, które mają bardzo bardzo korzystny wpływ na zdrowie naszego pupila. Istotne jest to, aby zadbać o prawidłową ilość kwasów omega-3. To ich niedobór prowadzi np. do stanu zapalnego w organizmie.

 

Ewentualne ryzyka związane z nadmiarem tłuszczu

Chociaż jest to niezbędny element w diecie psa, jego nadmiar może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, problemy z trzustką, a nawet biegunki tłuszczowe. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby był on dostarczany w odpowiednio zbilansowanych ilościach, zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym psa. Zapotrzebowanie na tłuszcze u psów wynosi 2-3g na kg masy ciała.

 

 

Suplementacja tłuszczami

 

W kontekście diety BARF suplementacja tłuszczami roślinnymi  nie jest zalecana. Niektóre oleje roślinne np. lniany, zawierają kwasy Omega-3, jednak nie są one przyswajalne przez organizm psa, w związku z czym nie dostarczają one odpowiednich kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla psów.

 

Największą wagę powinno się przywiązywać do produktów pochodzenia zwierzęcego (np. olej z ryb ), które najlepiej odpowiadają potrzebom psów. Powinny być one wykorzystywane jako główne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (EPA i DHA (kwasy Omega-3), które mogą być bez problemu wykorzystane przez organizm psa. Ponieważ samą dietą nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania psa na nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, powinny być one dodatkowo suplementowane. Można je znaleźć w olejach rybich oraz w mniejszej ilości np. w algach.

 

Rola tłuszczów w dietach leczniczych i specjalnych

W przypadkach psów z problemami zdrowotnymi lub wybrednych pupili tłuszcze mogą być strategicznie wykorzystywane do dostosowania kaloryczności pokarmu oraz do zachęcenia psa do jedzenia. Są one znane z tego, że poprawiają smakowitość pokarmu, co jest szczególnie ważne w przypadku zwierząt o obniżonym apetycie.

 

Znaczenie monitorowania źródeł tłuszczu

 

Każde źródło tłuszczu dostarcza różnych kwasów tłuszczowych w różnych proporcjach. Dlatego, komponując zbilansowaną dietę BARF dla psa, niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na jego rodzaj i ilość zawartego w pokarmie. Odpowiedni dobór elementów codziennego jadłospisu zwierzaka pozwoli zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a prawidłowo zbilansowana dieta jest kluczowa dla utrzymania dobrego stanu zdrowia każdego psa.