Witamy w naszym sklepie! Życzymy udanych zakupów

Zasady żywienia – jak dobrać dzienną dawkę pokarmową dla psa.

Wiesz już czym jest model Biologically Appropriate Raw Food Iana Billinghursta i wiesz już, jakie są jego podstawy. A jeśli dopiero poznajesz ten temat, to zapraszamy do nadrobienia naszych poprzednich publikacji! A o czym porozmawiamy dzisiaj? Z tego materiału dowiesz się, dobrać dzienną dawkę pokarmową dla psów w kontekście składników diety, ich proporcji oraz przygotowania posiłków.

Zasady żywienia BARF dla psów – składniki i proporcje.

 

Główną zasadą żywienia BARF dla psów jest obecność w posiłku naturalnych, nieprzetworzonych składników takich, jak:

■ surowe mięso,

■ kości,

■ podroby,

■ suplementy.

Bardzo istotną informacją jest to, że składniki te powinny być dostarczane zwierzęciu w odpowiednich proporcjach. Proporcje te są zależne głównie od rasy, wieku oraz wagi pupila. Przyjmuje się jednak pewne ogólne wartości, zgodnie z którymi 65 – 80 % powinno stanowić mięso , 10-20% podroby, a 10 – 20 % kości. Tak zbilansowaną dietę należy uzupełnić o suplementy, czyli produkty uzupełniające, takich jak algi morskie, olej z łososia czy hemoglobina.

 

Dzienna dawka pokarmowa

Skoro już wiemy jak wyglądają podstawowe zasady żywienia, w dalszej kolejności należy ustalić ile i czego powinien jeść nasz pupil. Pamiętajmy, że przy dobieraniu racji żywieniowej należy indywidualnie pochodzić do każdego psa i uwzględnić wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na ilość spożywanego pokarmu np. wiek, płeć, klimat, pogoda, metabolizm, poziom aktywności, choroby i wiele innych.

Poniższe wyliczenia dziennej dawki żywieniowej są pewnym ustalonym schematem, dzięki któremu możemy w przybliżeniu ustalić ile powinien jeść nasz pies. Jednak jeśli widzicie, że coś jest nie tak – nie trzymajcie się sztywno schematu. Obserwujcie swoich pupili i modyfikujcie ilość podawanego jedzenia, mając na uwadze różne czynniki.

 

SZCZENIAKI

DO 3 MIESIĘCY 8 - 10% MASY CIAŁA

3-4 MIESIĄCE 7 - 8 % MASY CIAŁA

5-6 MIESIĘCY 5 - 7% MASY CIAŁA

6-12 MIESIĘCY 3 - 4% MASY CIAŁA

 

PSY DOROSŁE

OTYŁE 1% MASY CIAŁA

SENIORZY 1,5 % MASY CIAŁA

UMIARKOWANIE AKTYWNE 2% MASY CIAŁA

BARDZO AKTYWNE 3 % MASY CIAŁA

RASY MINIATUROWE 3-4% MASY CIAŁA

PSY SPORTOWE 4% MASY CIAŁA

 

SUKI KARMIĄCE I W CIĄŻY

5-9 TYDZIEŃ CIĄŻY 2,5 % MASY CIAŁA

1 TYDZIEŃ KARMIENIA 3 % MASY CIAŁA

2 TYDZIEŃ KARMIENIA 4 % MASY CIAŁA

3-4 TYDZIEŃ KARMIENIA 5 % MASY CIAŁA

 

 Skoro wiemy już ile powinien spożywać nasz pupil, to pozostaje pytanie, jak powyższe wyliczenia przełożyć na odpowiednie proporcje mięsa, podrobów i kości?

Na początek należy ustalić dawkę dzienną. Do tego celu weźmiemy przykładową rasę psa, którym będzie dog niemiecki. Przyjmijmy, że nasz dog waży 60 kg, jest bardzo zdrowym, aktywnym psem. Ma 3 lata, więc jest już dorosłym psem. Zatem według wskazanych wytycznych powinien spożywać 3% masy ciała.  

Zobrazować pomoże nam to poniższa grafika:

 


 

 

Ustaliliśmy więc, że dzienna racja żywieniowa naszego doga wynosi 1800 g. Wiedząc już o tym, że 65–80 % powinno stanowić mięso , 10-20% podroby, a 10–20 % kości, przeliczamy to na gramy.

 

 

Tym sposobem widzimy ile wagowo powinny stanowić: mięso, podroby i kości  - w diecie naszego psa. Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, spójrzymy obiektywnie na swjego pupila i oberwujmy go.

Jeśli jednak macie wątpliwości i nie do końca wiecie jak dobrać dawkę żywieniową - zgłoście się do nas. Z chęcią pomożemy.